Få en generhvervelse af kørekort

Har du mistet dit kørekort, og ønsker du en generhvervelse af kørekort? Så står EVAS KØRESKOLE V/EVA KIRKEGAARD klar til at hjælpe dig. Køreskolen ligger i Esbjerg.

Har du fået frakendt din førerret ubetinget? Så er det nødvendigt med en generhvervelse af kørekortet. Ved os garanterer vi for, at du får den undervisning, der skal til, så du kan bestå igen. Derfor gør vi meget ud af at tilbyde vores elever en lærerig og god undervisning.

Vi er ikke tilhængere af en computerstyret undervisning, hvor indlæringen indimellem bliver forstyrret, og hvor du er meget på egen hånd. Derfor får du derimod en personlig undervisning, der lægger vægt på detaljer og præcision.

Vi tilbyder:

  • generhvervelse af kørekort
  • mange års erfaring
  • professionel undervisning til dig, der har mistet kørekortet.

Hvad koster generhvervelse af kørekort?

Der kan være mange grunde til, at du har mistet dit kørekort. Det kan enten være efter spirituskørsel i en weekend, hastighedsovertrædelser eller andet. Før du kan lave en genbestilling af kørekort, skal du aflægge en kontrollerende køreprøve i henhold til Færdselslovens § 60, stk. 2.

Det koster 3.499 kr. at generhverve kørekort efter ubetinget frakendelse af kørekort.  Derudover er der varierende priser alt efter, om du undervejs ønsker flere kørelektioner eller køreprøver.

Hvad koster det at generhverve kørekort?

Det er vigtigt at gøre opmærksom på, at du skal op i både en praktisk og teoretisk køreprøve. Det er ikke et lovkrav, at du deltager i teoritimerne og køretimerne, men det bliver generelt anbefalet at få dem genopfrisket for en sikkerheds skyld.

Det koster derfor som nævnt 3.499 kroner for generhvervelse af kørekort. Består du ikke i andet forsøg, mister du helt retten til ekstra kategorier. Er det over tre år siden frakendelsen, får du udelukkende kørekort til den kategori, du går til prøve i.

Kontakt os for flere informationer

Hvis du har yderligere spørgsmål til en endelig pris, genbestilling af kørekort eller andet, er du mere end velkomment til at kontakte os.

Ring til telefon 4074 7950 eller skriv en e-mail til evas-koreskole@mail.dk.

Tilmelding til personbil – kategori B